KONST / Ramar / Keramik 5806032
*
nr 580 6032
Keramik
3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 16:42:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis k em nysilver sweden” keramik kåge nittsjö ramar tekanna vit ytterkruka
-
7096 Aladåbform
Höganäs. Längd: 19 cm, höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:54
-
2041 Assietter
+ burkar med lock, 4 + 2 delar, Stig Lindberg (191..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:38
-
7140 Bordsdekoration
Porslin. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:16
-
6221 Burkar
2 st, Arabia & Rörstrand, Paratiisi & Kulinara. Lä..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:16
-
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41
-
7006 Fat
Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Dia 31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:32
*
Keramik
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6032
Keramik
3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 16:42:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis k em nysilver sweden” keramik kåge nittsjö ramar tekanna vit ytterkruka
-
7096 Aladåbform
Höganäs. Längd: 19 cm, höjd: 11 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:54 -
2041 Assietter
+ burkar med lock, 4 + 2 delar, Stig Lindberg (191..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 20:38 -
7140 Bordsdekoration
Porslin. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:16
-
6221 Burkar
2 st, Arabia & Rörstrand, Paratiisi & Kulinara. Lä..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:16 -
2036 Fat
+ VAS, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karnev..//
Auktionen avslutas
om två veckor
20 maj kl 19:41 -
7006 Fat
Arabia, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Dia 31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:32